Serwis klimatyzacji przed sezonem

Serwis klimatyzacji przed sezonem - czy warto?

Pierwsze upalne dni w tym roku już za nami. Wiele osób przypomniało sobie o swoich klimatyzatorach i w pośpiechu włączało je, by przyniosły ulgę. Nie zawsze jednak pamiętając o odpowiednim przygotowaniu klimatyzatora do pracy po sezonie zimowym.

Dlaczego czyszczenie klimatyzatora jest tak ważne?

Klimatyzator wykorzystywany w domu lub w biurze ma bezpośredni wpływ na jakość powietrza jakim oddychamy. Podczas procesu schładzania, powietrze przepływa przez wilgotną chłodnicę zainstalowaną w urządzeniu i unosi to, co się na niej znajduje. Po zimie jest to nie tylko kurz, ale też drobnoustroje, bakterie, roztocza czy zarodniki grzybów. Najczęściej znajdują one swoje siedlisko na wymienniku i na filtrze.

 

Filtr powietrza do kontroli

Filtr w trakcie pracy klimatyzatora zbiera zanieczyszczenia znajdujące się w powierzu nadmuchiwanym do pomieszczenia. Dzięki temu, nie trafiają one ponownie do obiegu. Niestety, nie czyszczony staje się miejscem stałego namnażania organizmów chorobotwórczych, które po pewnym czasie uwalniają się z filtra i wraz z powietrzem trafiają do układów oddechowych użytkowników.

Dodatkowo, zaniedbany filtr blokuje cyrkulację powietrza, przez co zmniejsza efektywność działania klimatyzatora, a to z kolei, przekłada się na wzrost ilości energii pobieranej przez pracujące urządzenie. Troska o czystość klimatyzatora ma więc podłoże zarówno zdrowotne jak i ekonomiczne.

Nawet jeśli nie jesteś alergikiem wyczulonym na drobnoustroje i grzyby, ekspozycja na tego typu zanieczyszczenia może być szkodliwa dla Twojego zdrowia. Filtry muszą być więc regularnie czyszczone, a co jakiś czas powinny zostać wymienione. Nie jest to jednak jedyny element, na który powinno się zwrócić uwagę.

Czyszczenie skraplacza i parownika

Co najmniej równie ważne, jeśli nie ważniejsze od samego filtra, są skraplacz i parownik. Parownik ma szczególne znaczenie w kwestii czystości powietrza. Jest to właśnie ta chłodnica, przez którą przepływa ciepłe powietrze, które po ochłodzeniu, nawiewane jest do pomieszczenia. Na lamelach parownika również osadzają się liczne zanieczyszczenia, które należy usuwać chemicznie, dokonując dezynfekcji. Dodatkowo przed sezonem należy oczyścić  układ odprowadzania skroplin oraz tace ociekowe.

Nie czyszczona klimatyzacja może prowadzić do negatywnych  skutków zdrowotnych jakimi są: alergie, bóle głowy, bóle zatok czy choroby płuc. Osadzające się na wymienniku zanieczyszczenia, tak jak w przypadku brudnych filtrów, również wpływają na efektywność pracy urządzenia.

Ostatnim elementem, który powinien być objęty serwisem jest skraplacz, zainstalowany na zewnątrz budynku. Tutaj argument za przeprowadzeniem sezonowego serwisu jest przede wszystkim ekonomiczny. 

Skraplacz jest wyeksponowany na kontakt z zanieczyszczeniami pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, a także z kurzem, piaskiem i innymi zanieczyszczeniami, które są unoszone przez wiatr. Zanieczyszczenia te oblepiają lamele urządzenia, z czasem blokując przepływ powietrza, przez co zmniejszają efektywność działania klimatyzacji. Dodatkowo pokrywając wymiennik stają się izolacją termiczną - rośnie więc temperatura, która kumuluje się, zamiast być wydalona do otoczenia. W efekcie klimatyzator działa mniej efektywnie, głośniej, częściej ulega awariom i szybciej musi zostać wymieniony na nowy.

Na serwisie klimatyzacji nie warto oszczędzać

Zarówno  kwestie zdrowotne, jak i rachunek ekonomiczny, podpowiadają by nie oszczędzać na serwisie klimatyzacji. Brak profesjonalnego czyszczenia i przygotowania do sezonu, może okazać się zgubny dla zdrowia i dla portfela. A poza długofalowymi dolegliwościami, nie czyszczona klimatyzacja może zamiast urządzenia zapewniającego komfort w domu lub pracy okazać się... brzydko pachnącym problemem.